Sıkça gelen sorular

Donguri, Japonya’da nerede kullanılıyor?

Japonya’da en çok evlerde kişisel eğitim olarak kullanılıyor. Sadece kendi çocuklarınıa değil komşu çocukları, çocukların okul arkadaşlarıyla birlikte küçük eğitim grubu oluşturan birçok anne vardır.

30 dan fazla dershanede Donguri kurucusu Itoyama hocadan lisans alan eğiticiler tarafından Donguri dersi verilmektedir.

Japon Eğitim Bakanlığı’nın ilkokul matematik müfredatında problem çözümü üzerinde çizgi hat, şema gibi şekil yazmak için konular mevcuttur. Müfredatta Donguri yöntemi kullanılmamakta, fakat sınıf öğretmenlerinden Donguri soruları kullananlar vardır.

Japonya’da okul öncesi eğitim zorunlu değildir. Devlet anaokullarında okul öncesi eğitimde matematik, yazı yazma gibi kültür dersleri verilmemektedir.

Mental aritmetik ile ilgi var mı?

Itoyama hoca diyorki;

Soroban (Japon abaküsü) bizim önemli geleneğimiz ve çok seviyorum. Fakat sistem kuralları katı olup, çocukların yaratıcı yeteneğini geliştiren bir şey değildir. Yanında soroban olmadığı taktirde beyinde hayal ederek hesaplayabilir olana kadar harcanılan zamanlar, düşünme yollarını kazanmaya sınırlı dönemleri olan çocuklara değmez. İllaki kursuna göndermek istiyorsanız 9 yaşından sonra olsun. Japonya’nın mental aritmetik sistemi kurucusu kendisi de 9 yaşında Sorobana başlamış. Önceki yaşlarda tavsiye etmiyorum. Çocuklara gereken beceri, beyinde hesaplamak değil, kâğıt üzerinde düzgünce yazarak hesap yapabilme, bunu her zaman üşenmeden uygulayabilmeleridir.

Japonya’da bir Donguri dershanesini yürüten Kanamori hoca diyor ki;

Dershanemize gelmek isteyenler mental aritmetik kursuna gidiyorsa onu bırakmadan almıyorum. Çünkü bu çocuklar acele cevaba ulaşmak isteyip sabırlı düşünmeye devam edemezler ve Donguri’ de başarsız oluyorlar. Yıllarca mental aritmetik kursuna giden çocukları çok gördüm, 2 haneli hesap kafada yapıyor, fakat 3 haneli olunca yapamıyorlar. Demek bu beceri matematiğin temeli değildir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s