Scammon eğrisinin doğru analizi

Donguri Kulübü’nün 2000 senesinin öncesinden itibaren açıkladığı Scammon eğrisinin analizini destekleyen bir makale Japonya National institute for Physiolojical Scienses  tarafından 2016 yılında yayınlandı.*

Makaleye göre bağışıklık sisteminin hücreleri, gelişme dönemindeki düşünme yollarını yaratır.

Scammon’un 4 eğrisinin aralarındaki bağıntı dikkate alınarak bakılmazsa gerçek analizi de yapılamaz. Timüs, bağışıklık gücünü üreten önemli bir organdır. Timüste yetişen T lenfositleri farklılaşır, olgunlaşır ve bağışıklık gücü olarak çalışır. İnsan beyni 3 yaşında %80’i tamamlanır denir. Sadece ağırlık olarak bakıldığı için olgunlaşma derecesi hiç düşünülmeyen anlamsız bir yüzde olarak kalmıştır.

Bu yanlış anlamayı oluşturan asıl veri; bu eğriden nöralı çıkartıp, sadece  ağırlık çoğalması olmasına rağmen içindeki sinir hücresinin olgunlaşması diye yorum yaparak, bazı eğitimci tarafından erken dönem sistematik eğitiminin bir sebebi olarak kullanılmıştır. Toplumda da yaygınlaşan bu düşünce böylece çürütülmüş olmaktadır.

Aslında doğuştan sonra gelişme enerjisi  öncelikle vücudun büyümesi ve türünün korunması için harcanması gerekmesine rağmen,   vücudun (general)büyümesini yavaşlatıp, cinsel organların (genital)olgunlaştırmasını  da durdurup lenfositleri %200 geliştirmesi ne anlama gelir? Bunun cevabı bir tanedir.  Düşünme yollarını tüm gücüyle oluşturmaktadır. Zayıf yolları seçerek budamaya 12 yaşında başlamaktadır.

Böylece her şey mantıklı olarak anlaşılmaktadır. Düşünme yolları oluşurken aynı zamanda budama da yapılır. Budama yapılırken sinirin onarılması da yapılır. Onarma için harekete geçen bağışıklık sisteminin hücreleri olduğu için T lenfositleri yaratan tek organ olan timüsün aşırı derecede aktifleşmesi doğaldır. 12 yaş bir dönüm noktası olup timüs küçülür ve 30 yaşında  fonksiyonunu bitirip sadece bir yağ kütlesi olur.

Taizou Itoyama 10 Nisan 2017

*http://www.nips.ac.jp/eng/release/2016/08/post_325.html

Microglia contact induces synapse formation in developing somatosensory cortex
Akiko Miyamoto, Hiroaki Wake, Ayako Wendy Ishikawa, Kei Eto, Keisuke Shibata, Hideji Murakoshi, Schuichi Koizumi, Andrew J Moorhouse, Yumiko Yoshimura, Junichi Nabekura
Nature Communication Online 25/8/2016

scammon curve

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s