Gerçeklerle yüzleşme

<0MX15>Orhun arkadaşı Nusret’le fındık topluyorlar. Orhun’un sağ elinde 3 fındık var, sol elinde 4 fındık var. Nusret’in ise sağ elinde 1 fındık, sol elinde 8 fındık var. Hangisinin fındığı azdır? Kaç tane azdır?

Cevap: Orhun‘un fındığı azdır, 2 tane azdır

MEB 1.sınıf matematik müfredatında 20 ye kadar sayılar ile toplama ve çıkarma mevcuttur. Bu sorunun  konusu 1.sınıf matematiğin kapsamındadır. 3 işlemlidir ve iki öğe cevap istendiği için  1.sınıf  çocukları için biraz zor olabilir.

Peki, 3.sınıf çocukları(dönem başı)  nasıl çözer sizce? 2.sınıftayken 100 e kadar sayılar ile toplama ve çıkarmayı öğrendiler okullarda. İlkokulda haftalık matematik dersi 5 saat olduğu için 2 senede  2×160=320 den fazla matematik dersi görmüşlerdir. Hatta anasınıfında da matematik dersi görenler de vardır. Ödev saatlerini de kattığımızda 400 den fazla saati matematik için harcamışlardır.

Bir okulda 3.sınıflara başlangıçta deneme olarak bu soruyu verdim. Tam cevap veren, 16/100.

 

 

Başka bir okulda 3.sınıf başlangıçta tam cevap veren, 0/100. (Üst kısım)

img-20130920-004961

Sonucu sınıf öğretmenine gösterdim. Öğretmen, çocuklara kızdı. Fakat analiz yapılamazsa çocukları kurtaramayız. “İyice okumadı” “Kendini vermedi” Sebep bunlar mı?

Ben bir özel okulda kullanılan bir kaynak kitabı incelemiştim. 1 sınıf için 8 fasikülden oluşan o kitaplarda “Hangisi fazla?” ya da “Kaç tane fazla?” şekilde soruluyor, onlardan yaklaşık 10ar soru vardı, fakat “Kaç tane az?” sorusu sadece 1 taneydi.

Neden öyle dengesiz eksik yapmışlar bilmem. MEB çalışma kitabında nasıl olmuş merak ediyorum. Ama belli olan, çocuklar “Kaç tane fazla?” dan “Kaç tane az?” cümlesini  zor kavrayabilir demektir. “az”, eksik demektir. Eksik kısımı, gözle görünmüyor. Bazı çocuklar, fazla-az ilişkisini kavrayamadan ya da ezberden 4.sınıf oluyor.  Çarpım tablosunu ezberlemiş, jet hızla cevaplayan da vardı. Onların anlayışı maalesef yüzeyseldir.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s