Geç kaldı diye vazgeçebilir misiniz?

Donguri çalışmaya başlama yaşı anasınıfından 3.sınıfa kadar tavsiye edilir. Bunun sebebi, 9 yaş civarında insanın düşünme tarzı değişip somuttan soyuta  geçer ve o yaştan önce yeterli düşünme becerisi elde edilip yüksek derecedeki soyut kavramı anlar hale getirmek gerektiğindendir.

Maalesef çocuklar 3.sınıfa kadar pek düşünme becerisi gerektiren sorularla okul sınavlarında karşılaşmadığından ve küçük yaşlarda okul notu genelde yüksek verildiğinden, veliler kendi çocuğunun durumunu doğru algılamayabilirler. 4.sınıftan sonra çocukların düşünme becerisinin eksik olduğunu fark ederler ve bana sorarlar “Benim çocuğum 9 yaşı geçti, acaba geç mi kalmış..” Geç mi? Evet, aynen. Fakat geç kaldı diye vazgeçebilir misiniz? Kendi çocuğunuz için?

Çocuğunuzun maksimum gelişmesi için geç kalındığı söylenebilir. Fakat Donguri yönteminin kurucusu Itoyama Hoca, yine de 12 yaş geçmeyen çocuklara Donguri sorularını çalışmalarını tavsiye ediyor. Tabi anasınıfında başlayan çocuklarla aynı tempoyla yapamaz, daha yoğunlaştırılmış şekilde yapılmazsa pek etkisi yoktur. Yoğun tempoda Donguri çalışmasını gerçekleştirmek, evde okul ödevi yapmak yerine kafada olan enerjiyi tamamen Donguri çalışması için harcamaktır.  Çünkü bu çocuğun temeli zayıftır, öncelikle temeli güçlendirme çalışması yapılmalıdır. O arada okulun sınavlarına yönelik çalışmalar evde yapılmaz, çocuğunuz kırık not alsa da kızmamak gerek.  Bu çok önemlidir. Çocuğunuza yeterli düşünme becerisi kazandırılmadı, bu çocuğunuzdan kaynaklanan konu değil sizin hazırladığınız ortam ve verilen eğitimin sonucudur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s