Üstün zekalı çocuklara etkilidir

IMG-20130930-00503

<3MX50>

Örümcek adam ve Örümcek kız, çapı 1km olan daire şekilli koşu yolunda 2’şer tur atıyorlar. Örümcek adam, 1.turu 30 saniyede 100m ve 2. turu da 50 saniyede 150m koşarak tamamlıyor. Öte yandan örümcek kız, 1.ve 2.turu 40 saniyede 120m koşarak tamamlıyor. İki kişinin koşu tamamlama saatlerinin farkı kaç olur? Koşu yolunun mesafesi (daire çevresini), çap×3 kullanarak hesaplayın.

Donguri’ye başlayalı 1 sene olan T.A’nın çalışmasıdır.(3.sınıf sonu)

T.A, üstün zekalı olarak 1 sınıf atlayarak okumaktadır. 1 sene önce Donguri’yi çalışırken sadece cevabını yazıyor yani hep beyinde yapıyordu. Bu tür çocukların görsel düşünme becerisi kuvvetli fakat görsel imajlar çok hızlı akılına gelir ve oldukça kontrolsüzdür. IQ’su 130 dan daha yüksek olanlar, ince ve derin düşünmeyi devam etmekten zorlanabilir.  Bazen inanılmaz hızla cevabını söylüyor, fakat neden bulduğunu kendiler farkında değiller.

Donguri yöntemi, üstün zekalı çocukların düşünme hareketini kendi kendine kontrol etmelerini sağlar. Tüm düşündüklerini çizerek, yani kayıt ederek neler düşündüğünü, hangi noktalar eksik olduğunu algılayarak daha bilinçli daha başarılı hale getirmek mümkündür.

Donguri yöntemi evde anne babalar uygulayabilir.  Unutmayın, hızlı hızlı hesap yapmak, sudoku gibi bulmaca kullanarak çalışmak, düşünme hareketini kontrol etmek için bir katkı olmaz.

Reklamlar

2 Comments

  1. Merhaba,
    Benim 8 yaşında ikinci sınıfa giden bir oğlum var. Çalışan bir anne olarak kendimi yetersiz hiisedip onun için faydalı olabileceğim bilgiler içeren blog araştırması yaparken bu bloğu tesadüfen keşfettim. Donguri yöntemi hakkında bilgim yok fakat yazıları ve yorumları kabaca okumak bile merak uyandırdı bende. Fakat nerden başlamalı nasıl uygulamalıyım bilemedim.
    Yardım rica ediyorum, sevgiler

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s