1-3 sınıflarda aşırı tekrarlamadan neden kaçınmalı

Bilginin ilerlemesini ve anlaşılmasını  tekrar yaparak pekiştirmeye inanan eğitimciler var aslen bu yöntemin doğruluğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir yöntem değil. Bu tekrarı savunan eğitimciler, hep temelin iyi atılması gerektiğini ve bu nedenle bilginin pekiştirilmesini ve bu nedenle de  bol tekrar gerektiğini iddia ederler.

Çocuklarımıza çok tekrar yaptırarak elde ettiğimiz, temel kazandırmak değil çocuklarımızın çok değerli olan vakitlerini ve enerjilerini  sorumsuzca harcamaktır ve çocuğun gerçek potansiyelini yok eder .Hatta öğrenmek eşittir acı diye de düşünürler .

Peki o zaman ‘temel’ nedir ?  Temel basit konuların hızlı hızlı yapılabilmesi değildir. Her konuya uygulanabilecek köklü düşünme yöntemini kazanmaktır.

‘Temel’in anlamını bilmeden ‘temel önemlidir!’ diyen galip eğiticilerin çoğalmasının sebebi, bunu kendi eğitiminde görmeden eğitici olduğu için mi diye düşünüyorum.

Pek anlam taşmayan notlar, takdir konularına bağlanarak gerekmeyen konuyu gereklidir diye iddia edenler de az değildir.

Size örnek göstereyim;

1-2 sınıflarda ‘toplama, çıkarmayı pekiştirmek gerek’ diye düşünüyor musunuz? Hiç gerek yoktur. Neden? Aşağıdaki hesaplara bakın.

Eldeli çarpma

38

×  1 4  

152

  38    ←burada toplama yapılıyor.

532

Eldeli bölme

←burada çıkarma yapılıyor. 27 yazarken 3×9=27 işlemi yapılıyor.

Gördüğünüz gibi, eldeli çarpma işleminin içinde toplama mevcut ve bölme içinde çarpma ve çıkarma işlemi mevcuttur. Sonuç olarak, küçük yaşlarda toplama ve çıkarmayı pekiştirmeden, çarpma ve bölmeyi öğrenirken düzenli eldeli yazarak etkin biçimde pekiştirebilmektedir. Sistem öyledir zaten.

Küçük çocuklara ezberlesin diye çalıştırdıkça zarar da büyüyor. Düşünme becerisi kazandırmak için gerekli vakit de harcanıp kayboluyor. Ve geç kalınıyor..

Kaliteli kitaplar, en az tekrarlayarak öğrenebilmek için tasarlanmaktadır.

T.İtoyama

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s