B.E.1MX95 Kiraz ağcının altında piknik

Donguri’ye başlayalı 5 ay olan B.E’nin defteridir. (3.sınıf)

Cümleyi okuyup hemen dört işlemle cevabını çıkartmaya alışmış B.E. için resmini çizme yöntemi kolay değil.Çocukların  cümleyi okurken bazı kelimeleri atlayarak okuması, evde aşırı TV ve bilgisayar oyunu ortamında bulunanlar arasında yaygın olarak görünen bir durumdur.  Ne yazıkki bu durum Dongurinin iyi  etkisini de azaltabiliyor. Ailesi, ortamını değiştirmeye gayret göstermiş.  Bu sefer doğru cevaba ulaşamadı ama üzülmeye gerek yok. Öncelikle, 40 dk. konsantre olduğunu, cümlenin tamamını resime aktarmaya gayret gösterdiğini takdir etmeliyiz.  

Bu yaşta resmini çizmek, boş iş değil. Çocukları denediğinizde  çocukların aklından  neler geçtiğini görebilirsiniz. Eğer  okuduğu cümlenin içinde olan bazı kelimeler çizilmiyorsa onlar kafada canlandırılmadı demektir. Bu türlü çocukların fazla miktar ve hızlı çalışması  düşmanı olur. Azar azar , bir cümleyi kullanarak tamamen canlandırmaya alıştırmak lazım.  Bu  çocuklar için en önemli temel konudur.

Her gün kitap okumasını zorlamak yerine, birlikte bir kısa hikaye okuyun ve eğlensin, tadını çıkartsın.” Her gün şu kadar  dakika yada bu kadar  sayfa kitap oku!”gibi koşullarla görevlendirmek, bu yaşlarda iyi olmaz. Çocuk istemeden okuyorsa ‘canlandırmadan okuma’ huyu güçlendiriliyor demektir.  Çok ve hızlı okumaya değer vermiyoruz.

Reklamlar

3 Comments

  1. cok etkilendim. Tesekkür ederim böyle degerli bilgileri paylastiginiz icin. Benim 3 yasinda yaksili bir oglum var.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s