Son model oyun makineleri neden tehlikelidir

Bilgisayar oyunları  gelişmektedir. Sınırlı ekran içinde durumu kontrolü edip kendi kararıyla hikâyeyi yaratarak öznel harekete geçmek(saldırıya geçmek gibi)için kendi vücuduna emir veriliyor. Fakat  vucüd hareketleri küçücük olmalarına rağmen göze giren görsel imajlar  büyük patlama ya da cinayet olabilir. Kısacası  vücud hareketinden daha farklı görsel imajlar beyne  giriyor. Bunlar düşünme modelleri yaratılırken malzeme olarak kullanılır. Üstelik vücud bir şey hissetmeden işlendiği için  biofeedback  alamıyor. O yüzden stresi biriktiriyor. Çocuklar eğleniyor gibi gözüküyor  oysa tersine stresi biriktiren korkunç bir şey olmaktadır.

Şimdi, bilgisayara ya da televizyona bağlayarak olayları gerçekten yaşatıyor gibi hissettiren son model oyun aletlerinden bahsetmek istiyorum.  Bunlara OYUN kelimesini kullanıyorum.

OYUN, şimdi en tehlikeli geçiş dönemindedir. Bunlar beş duyuya hitab eden  son derece ileri benzetim olsaydı ciddi işlere yarardı. (Doğal deneyim gibi olmazsa bile) Beyin gelişmesine yardımcı olurdu. Fakat bunlar birkaç yüzyıl sonraki olaydır.

OYUN neden zararlıdır? OYUN yaparken düşünme modelleri yaratma ve yetersiz muhakeme  becerinin kuvvetlendirmesi ve gerçek hareketlere direkt bağlantı  kurulmasından dolayı tehlikeli diyorum.  Beyin yıkama eğitimi (mesela Rusların), okul öncesi ve sonrası çocukların beyin geliştirme programı düşünülürse de (beyin kısımların olgunlaşma sırası bellidir)tehlikeli olduğu anlaşılmaktadır. 12 yaşına kadar çocukları eğiten insanlar bunu bilmeleri gerekmektedir.

Laboratuarda gerçek insan kullanarak deneyip beyine verilen etkisini incelemek mümkün değil. Fakat bunlar muhtemelen sosyal sorun olarak meydana gelecektir.  23 Ekim,2007

Japonya Donguri web sayfasından alıntı

Reklamlar

2 Comments

  1. Merhabalar, bloğuma hoş geldiniz.
   Japonya’da çoğu çocukların elinde DS denilen küçük oyun cihazı var ve
   hayatta bırakamıyorlar. Parkta köşelere oturmuş çocuklar top yerine DS oynuyorlar.
   Metronun içinde yetişkinler bile koltukta DS oynuyorlar.
   Bazı ülkelerde “beyin geliştirci” DS programları satmaktadır.
   Bunların hiçbir faydası olmadığı tespit edilmektedir.
   Birkaç sene sonra Türkiye’nin şehirlerde de aynı durum olabilir.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s