5MX54 Donguri Çocukları

<5MX54> Salyangozlardan Muri ve Roly, her gün ortanca yaprağını kırmızi bahçe, mavi bahçe ve beyaz bahçeye götürüyorlar. Muri, elindeki yaprakların 4/10’ü kırmızi  bahçeye, 5/10’i mavi bahçeye, kalan yaprağı beyaz bahçeye götürüyor. Roly,  2/10’si kırmızı  bahçeye, 3/10’ü mavi bahçeye, kalan yaprağı beyaz bahçeye götürüyor. Bugün kırmızı bahçeye getirilen yapraklardan Roly’in yaprakları,  Muri’nin yapraklarının 2 katıydı. Şimdi, Muri’nin beyaz bahçeye getirdiği yapraklar, Roly’in kırmızı bahçeye getirdiği yaprakların kaç katı oldu?

Oyun gibi Donguri sorularına devam edip hakiki akademi becerisini kazandırabiliyor mu? Japon kızı Paseri’nin defterine bakalım.

 Donguri sorularında kat problemi önemli yer almaktadır. Paseri, 3.sınıfın son döneminde 1.çalışmayı yaptı.  Muri’nin yaprak oranı kırmızı=4, mavi=5, beyaz=1. Rory’in yaprak oranı kırmızı=2, mavi=3, beyaz=5  yaprak olarak ifade etti. Fakat kırmızı bahçeye getirilen yapraklardan Rory’in yaprakları,  Muri’nin yapraklarının 2 katı yerini ifade ederken kafası karışmış. 1 den küçük sayıyla oranı ifade etmeye alışkın olmadığı için emin olamamış, sonuçta doğru cevabada ulaşamadı. Annesi, kızının gelişmesi için bir sene bekleyip tekrar bu soruyu veriyor.

  2.çalışmasını 4.sınıftayken yaptı. Bu sefer sol taraf Muri’nin bahçesi, sağ taraf Rory’in bahçesi olup soldan beyaz, kırmızı, mavi diye ayrı ayrı yer oluşturdu. Muri’nin yaprağı □, Rory’in yaprağı o diye ifade etti.

Ortada yer alan kırmızı bahçedeki Muri ve Rory’in yapraklarını karşılaştığında, Rory’in (o×2), Muri’nin (□×4)yaprağının 2 katı olduğu için Muri’nin yaprağı □=4 ise Rory’in yaprağı o×2=8 olur. □/o=1/4 ilişkini buluyor. Muri’nin beyaz bahçesindeki 1 tane □ ve Rory’in kırmızı bahçesindeki o×2=□×8 karşlaştığında 1/8 cevabına uğlaşabildi.

Ortanca

Reklamlar

5 Comments

 1. gayet güzel çok başarılı. resimden nasıl bir çözüm yapacağı hemen anlaşılıyor.

  çalışmaya devam sevgilerimle

  Beğen

  1. Sayın Yasin Bey, desteğiniz için teşekkür ederim.
   Japonya’daki Donguri sitesinde her gün yeni yazıları, yorumları yüklenmektedir. Keşke hep buraya çevirebilseydim..
   Yeni yazı yüklemeye gayret göstereceğim.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s