Öğrencinin fobisi ’Matematik’ ten alıntı

— Prof. Dr. Ali Nesin (İstanbul Bilgi Üniversitesi Matematik Bölüm Başkanı- Program Koordinatörü): Matematik, zor olduğu için sevilmiyor. Ancak tek neden bu değil. Öğrencinin başarısı, not ve sınav sistemiyle ölçülüyor. Öğretmen de yeterince iyi öğretemiyor. Bu konudaki ders kitaplarını da yetersiz buluyorum. Bana göre başarı, öğrencinin problemi 10 dakika içinde çözmesi değil, o problemle 3 gün boyunca uğraşması, inat etmesi ve üzerinde düşünmesidir. Başarının notla ölçülmesinin bir şekilde değişmesi gerekiyor.—–

  Prof. Dr.Tosun Terzioğlu (Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi):  kısa zamanda, teknik bilgiyi vermek üzerine hazırlanmış. Öğrencilere problem üzerinde akıl yürütme sanatı öğretilmiyor. Zevkli olan kısmı gösterilmiyor. Dünya genelindeki diğer ülkelerde de durum aynı. Öğrenciye analitik düşünce tarzını benimsetmek lazım. Matematik, kafa yorulması gereken bir konu. Kimi çocuk bir problemi 5 dk içinde çözerken, kimi de aynı soru üzerine 3 gün düşünür. Bu, onun başarısız olduğunu göstermez. Araştırma yaparken, bir problem üzerinde saatlerce yoğunlaştığım, hatta çözmek için 1-2 yılımı verdiğim oldu.—- Ancak Türkiye’deki sınav sistemi çocuklara bu imkanı vermiyor. Gelecekleri test kağıtlarına bağlı olan öğrenciler, en kısa sürede, en fazla soruyu çözmek için yarışıyor. Bu öğretmek değil, bilgiyi yüklemektir.——-( Şeyda İpek Baykal Hürriyet İ.K. 19 Aralık 2009)

*******************************************************************

Donguri’yi kullanan  çocuklar, bir soru için 2 sene bile verilebilir.  Düşünmenin nasıl bir şey olduğunu 1.sınıftan, hatta ana sınıftan itibaren öğreniyorlar.

Mesela, 4MX21 sorusu ‘8.20’le 9.30 arasında yelkovan ve akrebin tam üst üstüne geldiği saati bulun. Not;dakika kesirlerle ifade edilir.’

Bu soruyu 4. sınıfta öğrenim gören çocukların çoğu kendi kendine çözemezler. Bu soru Anlayamadım defterine gidiyor.

Aynı soru, 6MX serisinde de mevcut. Çocuklar 2 sene sonra bu soruya tekrar karşılaşsın  diye. Bir çocuk, bu soru için toplam 11 kez çalıştı. Çözemezse de üzülmeye gerek yok. Belki ilerde çözülecek gün gelecek diye inanıyorlar. 

Japonya’da Donguri’yi kullanan çocuklardan matematik olimpiyatına çıkan, seviye belirleme sınavında Japonya 1.si olan da bulunmaktadır.     

Reklamlar

2 Comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s