İ.B SBS 2009 6.sınıf 4.soru

4.   Bir basketbol maçında Kerem ve Cemil toplam 140 sayı yapmışlardır. Kerem’in yaptığı sayının, Cemil’in yaptığı sayıya oranı 3/4 ‘tür. Kerem ilk yarıda 18 sayı yaptığına göre, ikinci yarıda kaç sayı yapmıştır?    

 

Donguri’ye başlayalı 11ay olan İ.B’nin defteridir.(2.sınıf)

İ.B, hiç kimseden ipucu almadan çözdü. Soru çözme becerisini kendi  kendine kazanmış.  Kat sayısının ne olduğunu bilmeden kendiliğinden  7 diye buldu.(2)

Bir çok çocuklar Cemil’in yaptığı sayıyı düşünmeden 140:4×3 diye yanlış işlem yapıyorlar. Şekli çizince Cemil’in sayısı netleşiyor. Bu, Donguri’nin hedeflediği görünmeyen varlığını görebilmek becerdir.

İ.B, 2.sınıf olduğu için henüz çarpma ve bölmeyi okulda öğrenmedi. 140:7 işlemini kendi kendine yapıyor.(3)

İ.B, okulda çarpma ve bölmeyi öğrendiği zaman “bu ne kadar kullanışlı şey”diye sevinip derin derin anlayacaktır. Hemen uygulamaya hazır olacaktır.  Donguri yöntemi,  gerçekten etkili olan ön hazırlığını yaptırıyor.

Reklamlar

2 Comments

  1. Merhabalar. Donguri yöntemi, soru tekniğini kazandırmak için değil düşünme becerisini kazandırmak amacıyla hazırlanmıştır. Burada akademi becerisini arttırmak için SBS sorusu malzeme olarak kullanılmaktadır.

   Gerçek sınavlarda tabiî ki bu kadar resim çizme vakit yoktur. Soruyu çözmek için minimum şekilde çizilir.

   Donguri çocukları, sonuçta soruyu bir kez okuyup anladıkları için sınavlarda büyük avantaj kazanmaktadır. Mesela, benim oğlum sınıfta en hızlı soruyu çözerken öğretmen “Ben bu soruyu dün etütte öğrettim. Neden çözümünü biliyorsun? Kimden öğrendin?”diye sormuştu. Benim oğlum, soruyu bir kez okuyunca kafaya imaj geçirdiği için 10 saniye bile gerekmiyordu dedi.

   Sınavlarda gereken çalışma hızı, 6.sınıftan sonra bir konsantre içinde kazandırabilir. Fakat ondan önceki döneminde gereksiz bir konudur.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s