Göstermemek eğitimi

Beyinin görmüş olduğu görüntüleri kabul eder bir yapısı vardır. Çünkü görüntüyü kabul etmezse vücut ani hareket edemez.  Görüntüyü muhakeme etmek, kabul edildikten sonra bilinçli seçim olur. Muhakemeden önce onu kabul etmek, tehlikeden kaçmak (hayatın devamı) için de gereken fonksiyonudur. O yüzden, eğer o görüntü gerçek olmazsa da insan onu görünce ‘gerçek şey’ olarak düşünür. İmitasyon fotoğraf gibi şeyleri görmeye devam ederse ‘olabilir’ den ’olması gerek’ sonra ’mutlaka var’ diye süregelme olasılığı var.

 İnsanın havada uçmasını görmeye devam eden bir çocuk, balkondan atlamış ve yaralanmış. Sadece uçmayı taklit etmiş olabilir, fakat onun beyni ‘insan havada uçabilir’ diye kabul ettiği sonucu ile harekete geçmiş olabilir. İnsan gördüğü görüntüyü bilinçsiz olarak hafıza eder. Onun için, zengin orijinal imajının yetiştirilmesi gereken döneminde şiddet içeren görüntüyü göstermemek gerekiyor.

 Eğitim, sadece öğretmek ve göstermek değildir. Göstermemek eğitimi de, göstermek eğitimi gibi önemlidir. Çocuğun muhakeme becerisinin yeterli olmadığı dönemlerinde kötü örneği gösterince bir örnek olarak hafıza edilir. İmaj, sözcükten daha kuvvetli etkiler.

 Son zamanlarda ortaya çıkan kaba ve vahşi cinayetlere bakın. Küçük yaşlarındayken yetiştirmek gereken muhakeme becerisi yetiştirilmeden 12 yaşını geçmiş çocuksu yetişkinler inanılmaz artmaktadır.  Düşünme becerisini geliştiremezse muhakeme becerisini de geliştiremez. Muhakeme becerisi yeterli olmadan çocuk büyüyünce beyine giren bilgiler aniden artar ve engellemek mümkün olamaz. O zaman, iyi veya kötü diye muhakeme edilmeden görüntüler hafıza edilip vicdan azabı çekmeden hatırlanır. Ve vücut, onu meydana getirir… Bunu önlemek için, küçük yaştaki çocukların düşünme becerisini yetiştirilmesi, acil görev olup eğitimin temelidir. İlköğretimde bunu yetiştiremezse kendi muhakemesi standart olmayıp başkasının muhakemesini kullanmak zorunda kalacaktır. İlköğretim döneminde görülen eğitim, ömür boyu etkiler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s