Çocukların beyin gelişmesi

Çocuklarda beyin gelişimini oluşturan düşünce modeli, beynin yüksek performansı ile çalışabilmesi için gerekli olan en temel yapıdır. Beyin, en geç 12 yaşına (kız çocuğu ise 11 yaşına) kadar düşünce modelini yaratmayı tamamlamış oluyor. Kullanılmamış model, yaşanılan ortamda gereksiz bir bağlantı diye algılanarak kendi kendine kayboluyor. Kaybolan bağlantılarda kişisel farklılıklar olabilmektedir. Örneğin bazı çocuklarda 7 yaş civarında bu bağlantının kaybolması görülebilmektedir. Bu, insanın kişisel evriminin genetiksel bir parçasıdır ve kaçınılmazdır. Tıp dünyasında bunu kanıtlayan tezler bulunmaktadır.

İnsanın kişisel gelişim enerjisi genetik olarak sınırlıdır. 12 yaşına kadar bu enerji, ezberleme etkinliği için değil,  düşünme modelinin kurulması için harcanmalıdır.  Eğer bu model vakitlice kurulmazsa, çocuk zamanı geldiğinde soyut konuları anlayamaz.

Onun için, eğitimde neye öncelik tanınacağı  çok önemlidir. Önce düşünce modellerini kurup, sonra ezberleme yöntemine geçilirse başarı  oranı daha çok artacaktır. Eğitim sistemi de  bu düşünceye göre düzenlenmelidir.

Bir şeyleri ezberlerken düşünce modeli kurulamaz. Çocuk bir soruyu çözerken başkasının  çözümünü taklit ediyorsa kazanılabilecek düşünce modeli de orijnal olmadığı için zayıf kalır. O soruyu aynen tekrarlarken ise düşünme modelini  gene zenginleştiremez. Fakat çocuk, kendi kendine çözmeye çalışırken sayısız düşünme modelleri kazanabilir. Bu nedenle, en kısa yoldan değil, deneyerek, farklı yönlerden çözümleme düşüncesini kurarak çalışmalıdır.

(Yukarıdaki açıklamayı şu örnekle de açıklayabilirim, elimizde Windows95 işletim sistemi var ve bu programı geliştirme çabası harcamadan dosyalarımızı basit bir dolu programlarla dolduruyoruz.  Böyle bilgisayar, pek işe yaramaz çünkü daha kapsamlı ve açıklayıcı bir hale getirmek için çaba harcamadık. (up grade ) yapılmadı. Çaba sarf edip Windows xp düzeyine getirilse daha yüksek performans sağlanabilir ve eski olanı, işe yaramayanı kullanmaz. Ankmm)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s